Kimchi stanowi absolutną podstawę kuchni koreańskiej, a najbliżej nam znanym jego odpowiednikiem jest kiszona kapusta czy ogórki. Koreańskie kiszonki łączą w sobie jednak od kilku do nawet kilkunastu warzyw oraz mogą być przygotowywane w wersji na słono, pikantnie czy kwaśno. Wbrew pozorom przepis na kimchi wcale nie jest trudny, a największą część pracy wykonują za nas bakterie zdrowego kwasu mlekowego.
Tak przygotowane kimchi stanowi idealny dodatek do zup, sałatek czy jako główne danie w akompaniamencie ryżu. Kimchi jest o tyle wszechstronną potrawą, że można ją dowolnie modyfikować o lubiane przez nas warzywa czy przyprawy. Podany tu przepis na kimchi jest jednym z najprostszych, a gdy nabiorą Państwo wprawy bez problemu można dopasować go pod własne preferencje i poeksperymentować.

Przepis na kimchi
Składniki
- 5 łyżek soli
- 2/3 litry wody do zalewy
- 2/3 szklanki wody do kleiku ryżowego
- 1 kg kapusty pekińskiej
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 łyżka cukru
- 1/4 cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 2 łyżki ostrej papryki
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 1 marchewka
- 1/2 jabłka
- 1 mała biała rzepa
- 1/2 pora
Sposób przygotowania
- Kapustę należy przekroić wzdłuż na ćwiartki, a następnie każdą część posiekać na małe kawałeczki zostawiając oczywiście niejadalny korzeń. Po pokrojeniu trzeba przełożyć ją na 60 min do miski wypełnionej solą i wodą oraz docisnąć talerzykiem z czymś ciężkim, tak by cała kapusta była zanurzona.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie kleiku ryżowego. Do niedużego garnka lub rondelka wlewamy ¾ szklanki wody, dodajemy mąkę ryżową oraz cukier i gotujemy do tego momentu, aż całość połączy się w gęstą masę. Należy ją wtedy zdjąć z ognia i wystudzić.
- Marchewkę kroimy w cienkie słupki, a rzepę, pora i jabłko kroimy w drobną kostkę. Jeżeli cebula i czosnek będą miały dla nas zbyt intensywny smak, gdy pokroimy je w kostkę, to jako alternatywę można użyć blendera i rozetrzeć je na pastę, którą należy dodać do kleiku wraz z papryką, startym imbirem, sosem sojowym i łyżeczką soli. Kleik dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy do niego pozostałe pokrojone warzywa.
- W następnej kolejności zabieramy się za odsączenie kapusty pekińskiej. Należy to zrobić możliwie jak najdokładniej. Wówczas przekładamy ją do większej miski oraz łączymy z kleikiem i całość mieszamy, najlepiej dłońmi w rękawiczkach, aby natrzeć kapustę powstałą pastą.
- Po chwili wkładamy masę do szklanego słoja (nie poleca się używania plastikowych pojemników, ze względu na to, że może on reagować z powstałym w procesie kiszenia kwasem mlekowym), lecz nie upychamy jej do samego brzegu, gdyż kimchi podczas fermentacji wydziela gazy wypychające masę do góry.
- Słój zakręcamy i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 2-5 dni, a następnie wkładamy je do lodówki. Kimchi uzyskuje pełnię smaku po tygodniu, chociaż można je jeść już następnego dnia od zrobienia.